Adwords Güncellemesi SEO’yu Nasıl Etkileyecek?

SEO 12 Mayıs 2016 - 19:44 345 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Geçtiğimiz günlerde Google, Adwords’te büyük bir değişikliğe gitti. önceden sağda ve solda sıralanan metin reklamlar şimdi sırf sol tarafta yayınlanıyor. Google böylelikle üst reklam alanını 4’e çıkarırken sağ tarafı da Google Alışveriş Reklamları’na ayırdı.

Google’ın bu düzenlemesini yaparken mobil trafiğin giderek büyümesini göz önünde bulundurduğu düşünülüyor. Trafiğin çoğu mobilden gelirken yalnızca masaüstünde görünen ve getirisi çok fazla düşük olan bu modelin kalması aşırı da anlam anlatım etmemeye başlamıştı çünkü. Böylelikle her iki tarafta da aynı modelle ilerleyerek daha üretken ve birbiri ile ölçüşen sıralama modeline geçmiş oldu.

aynı zamanda nebati sonuçların aksi tarafında kalan sağ taraf doğrudan reklam algısını verdiği için de çok tıklanma almıyordu. kişilerin okuma eğilimi de soldan sağa bulunduğu için, sayfada ilk olarak sol kısımdaki metinleri okuyup sağa pek bakmamaları da bir öteki etkenlerden biri olabilmekte. Sol üstteki reklamların sağ taraftaki reklamlara oranla daha fazla tıklanma almasının sebepleri içinde ise; naturel sonuçlarla tıpkı hizada olmalarından dolayı organiğe yakın bir hava vermeleri ve sayfanın en üste yer almalarından ötürü da daha çok tıklanmaya teşvik etmeleri mevcut.

image

Bu durumları göz önünde bulundurulduğunda Google’ın böyle bir değişikliğe gitmesi hiç de şaşırtıcı değil. Bu açılardan bakılınca sağ taraftaki reklamlar boş bir metin kalabalığı ve görüntü kirliliğinden diğer bir şey değildi. ayrıca metin reklamların gitmesi ile açılan sağ tarafta Google Alışveriş Reklamları’nın daha çok ve daha büyük boyutlarla sergilenmesi sağlanarak e-ticaret reklamlarının önünün açılması planlanıyor da olabilir.

Peki bu güncelleme SEO-SEM dengesinde ne benzeri değişikliklere yol açacak? Olaya bir de bu manada bakalım. önceden Adwords’te sağlı sollu onlarca reklam yayınlanabiliyorken şimdi 4 üste üç de altta yekün 7 metin reklam yayınlanabilecek. Eee o süre bu hal da, reklam verenler arasındaki rekabeti daha da kızışacak ve CPC maliyetleri giderek artmaya başlayacak. Google tabi ki bu yaptığı değişiklik ile sizin cebinizi değil kendi cebini düşünecek ve daha çok nakit kazanmaya başlayacak.

Zaten alttaki 3 reklamdan üstekilere göre iyi bir verim gelmeyeceği dikkat çekici, kurumlar da üstteki ilk 4’e girebilmek için mecbur CPC ücretlerini arttırmak zorunda kalacak ve Adwords maliyetleri biraz daha şişecek. bundan sonra Adwords reklamlarında on-15 yer seçeneğiniz yoktur yalnızca 7 adet. ilk 4’e girmek de epey bir maliyetli hale ati bu durumun yarattığı rekabetten dolayı. işte tam da bu sırada SEO çalışmalarının ederi biraz daha artacak. nedeni ise bu durumla artacak olan Adwords reklam maliyetleri belirgin bir süre sonra karşılanamayacak hale gelebilir ya da reklamdan gelen karı düşürebilir. Yüksek maliyetlerle ile rakiplerle kapışmaktansa daha az maliyet ile daha fazla verim getirisi bulunduğu isimlendirilen SEO çalışmalarına yönelmek en mantıklı çözüm olacaktır. Bu durumun kuruluşlar için SEO’nun önemini daha da arttırarak bundan böyle kaçınılmaz bir çalışma biçimine getirecektir.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgün Makale Nasıl Anlaşılır

Bende her blog yazarı gibi takipçilerime her zaman özgün yazılar sunmak isterim. Ama bazen yazılarımızı zen...

Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

Merhaba kıymetli takipçilerim, bu içeriğimde benzersiz bir şekilde link inşaası oluşturabilmeniz için mutla...

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırması kullanı...

SEO Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

SEO Fiyatları Artık günümüzde SEO’ya duyulan ilginin artmas...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP