Anahtar Kelime Araştırması

SEO 09 Haziran 2016 - 1:31 635 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırması kullanıcıların sitenizde yayınlanan içeriği bulmak için hangi kelimeleri aratacağını belirlemektir. Bugün yazacağım yazıda anahtar kelime araştırması konusunda gerekli bilgilere sahip olabileceksiniz ve geliştirdiğiniz SEO stratejinizde başaralı olabileceksiniz.

Anahtar Kelime Araştırması 1. Adım

Anahtar kelime araştırmasında ilk yapmanız gereken sitenizdeki içeriği tanımlamak için beyin fırtınası yapmaktır. Yapılan beyin fırtınasının amacı sözcük öbekleri bulmakla ilgili değildir deminde dediğim gibi sitenizdeki içeriği tanımlamakla ilgilidir. Bunu yapmak için kendinize veya yakınınızdaki insanlara şu soruları sorun;

  • İçeriğin Konusu Nedir?
  • Bu içeriği bulmak için arama motorunda ne diye ararsın?

Bulduğunuz anahtar kelimeleri not alın. Aklınıza gelebilecek her türlü anahtar kelimeyi yazın. Size bazı anahtar kelimeler saçma gelebilir ama bu anahtar kelimeler bazen size mükemmel gelen anahtar kelimelerden daha iyi sonuçlar sunabilir.

Anahtar Kelime Araştırması 2. Adım

Eğer mevcut web sitenizde anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız, sitenizde bir arama butonu ekleyerek kullanıcıların aradıkları sorguları görebilirsiniz. Bazı sorgularda doğal olarak bir sayfa çıkmayabilir. Bu herhangi bir sayfa çıkmayan aramaları tespit edip onlara yönelik içerikler yazmayı unutmamalısınız. Web sitenizde kullanıcıların aradığı kelimelerim arama motorlarında da aranma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.

Site içi araştırma yaparken kullanabileceğiniz en iyi araçların başında Google Arama Konsolu gelir. Google Arama Konsolu bir web site yöneticisine site hakkında en kapsamlı bilgileri sunabilen bir araçtır. Arama Analizi kısmına bakarak hangi aramaların ziyaretçi getirdiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Site içi bir yöntem olmasa bile sosyal medya genelinde hedef kitleniz ne tür anahtar kelimeler kullandığını veya ne tür sorular yöneltiğini öğrenebilirsiniz. Bu size rakiplerinize oranla büyük bir avantaj sağlar çünkü tartışılan bir konuya cevap bulabilmeniz sayesinde hedef kitlenin istediğini yerine getirmiş olursunuz.

Anahtar Kelime Araştırması 3. Adım ( Benzer Anahtar Kelimeler Bulmak)

Not aldığımız anahtar kelimelerden türeterek kelime listenizi geliştirmelisiniz. Listenizi geliştirmemizin en kolay ve ideal yolu kelime araçlarını kullanmaktır. Google Anahtar Kelime Aracı veya Keywordtool.io gibi ücretsiz araçlardan faydalanarak anahtar kelimelerinize yakın kelimeler elde edebilirsiniz.

Daha profesyonel bir adım atmak isterseniz vermiş olduğum ücretsiz anahtar kelime araçları işinizi görmeyebilir. Bu durumda ücretli anahtar kelime araçlarını kullanarak yaptığınızı araştırmaları genişletebilir. Benzer anahtar kelimeleri bulmak, anahtar kelime araştırmalarının en dinamik noktasıdır. Sürekli yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz ve arama sorgularınızı arama motorlarına uyumlu hale getirerek daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması 4. Adım ( Anahtar Kelime Rekabet Araştırması)

Buraya kadar geldiyseniz eğer elinizde bir anahtar kelime listesi olmuştur. Bu listeyi en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız arama sonuçlarında rekabette olacağınız siteleri iyi tanımanız gerekmektedir. Rekabet halinde olacağınız siteler rekabet edebileceğiniz siteler olmalıdır. Seçtiğiniz anahtar kelimeyi arama motorunda arayın ve karşınıza çıkan ilk sayfada herkes sizin rakibiniz olabilir ama bir blog siteniz varsa kurumsal firma siteleri ve eticaret siteleri sizin rakibiniz değildir.

Eğer bu anlam farklılığını iyi anlamamışsak rekabet haline giriştiniz sitelerin büyük olasılıkla her zaman arkasında kalırsınız. Büyük bir web sitesiyle rekabet halinde bulunmak için aşırı kaliteli ve ilgi çeken bir iş ortaya koymak veya reklam kampanyalarını ön plana çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Anahtar kelime seçiminizi yaparken mutlaka sitenize gelen ziyaretçilerin aramalarına yönelik anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Zaten arama motorlarının da genel hedefi budur. Arama motorlarının genel amacı, kullanıcıların yapmış olduğu arama sorgularının ne tür içerikler bulmaya yönelik olduğu saptamalardır.

Anahtar Kelime Araştırması 5.Adım (Anahtar Kelimelerde Rakip Analizi)

Bir önceki adımda hangi sitelerle rekabet durumunda olacağımızı belirlemiştik ama her şey bununla sınırlı değildir. Rekabet halinde olacağımız siteleri belirledikten sonra o siteleri biraz daha detaylı inceleyerek rakiplerinizin anahtar kelimelerini araştırmalısınız. Bu araştırma sonucunda rakiplerinizin önünü geçmek için fırsatlar elde edebilirsiniz. Size verdiğim soruları adım adım cevaplayarak rakip sitelerin zayıf yanlarını bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse rakip site sizden daha fazla bağlantı ve sosyal medyaya ağırlık vermişse bu alanlara daha fazla ağırlık vermeniz gerekmektedir.

  • Rakip site hangi anahtar kelimeleri hedeflemektedir?
  • İlgili anahtar kelime için hazırlanan içeriklerin kelime uzunluğu ve bu içeriği destekleyen sayfaların durumu nedir?
  • SEO açısından sayfanın durumu nedir? İlgili sayfa son standartlara uygun bir biçimde iyileştirilmiş midir?
  • Rakip sitenin aldığı bağlantı ve sosyal medya sinyallerinin gücü nedir?

Anahtar Kelime Araştırması 6. Adım ( Anahtar Kelime Seçimi )

Bu adımda artık elinizde bulunan listeden size en uygun anahtar kelimeyi seçmek zorundasınız. Bu seçimin ardından arama motorlarının sonuç sayfasında kendinize yer bulabiliyor ve rakiplerinizin önüne geçebiliyor olmasınız.

Seçim yaparken seçtiğiniz anahtar kelime sitenizin içeriğine uyumlu olduğundan kesinlikle emin olmasınız. Siteniz eğer bir teknoloji bloğu ise kategoriler ve yazdığınız yazılar bu alanda olmalıdır. Eğer sitenizin alanın dışarı çıkacak olursanız size fayda sağlanmak yerine zarar verecektir.

Anahtar kelime seçiminde dikkat etmeniz gereken
 bir diğer nokta ise temel anahtar kelimeye destek olacak yardımcı anahtar kelimeler seçebilmeyi başarmaktır. Arama motorlarını incelerken karşınıza çıkabilecek sonuçlara göre hareket ederken en uygun anahtar kelimeyi seçmiş olabilirsiniz. Bu anahtar kelime terimsel bir ifade olabileceği gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime de olabilir. Hangisini seçerseniz seçin onu destekleyecek anahtar kelimelere hazırlayacağınız içerikte yer vererek arama görünürlüğünü yükseltmeyi düşünmelisiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgün Makale Nasıl Anlaşılır

Bende her blog yazarı gibi takipçilerime her zaman özgün yazılar sunmak isterim. Ama bazen yazılarımızı zen...

Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

Merhaba kıymetli takipçilerim, bu içeriğimde benzersiz bir şekilde link inşaası oluşturabilmeniz için mutla...

SEO Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

SEO Fiyatları Artık günümüzde SEO’ya duyulan ilginin artmas...

Dmoz Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Bu yazımda sizlere dünyanın en büyük dizini olan DMOZ'u tanıtıcağım ve DMOZ'un ne olduğunu, ne işe yaradığı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP