Dmoz Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

SEO 08 Haziran 2016 - 0:32 335 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Dmoz Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Bu yazımda sizlere dünyanın en büyük dizini olan DMOZ’u tanıtıcağım ve DMOZ’un ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl başvuru yapabileceğimizi size faydalarının neler olduğunu bahsedeceğim.

DMOZ, şu ana kadar en büyük dizin olarak kabul edilir. DMOZ’u diğer dizinlerden ayıran en büyük faktörlerden biri ise Google tarafından desteklenmesidir. DMOZ yaklaşık 1,022,825 kategori ve 90.000 yakın gönüllü editör bulunmaktadır. Daha önceki yıllara kıyasla önemini kaybeden DMOZ halen en iyi dizin sitesidir.

DMOZ’un açılımı “The Open Directory Project”dir. Dmoz tüm arama motorları tarafından benimsenmiş ve bünyesinde barındırdığı siteler arama motorları tarafından güvenilir site olarak gözükmektedir.

Dmoz’a Nasıl Kayıt Olunur?

Dmoz’a başvurmadan önce belli başlı ölçütleri yerine getirmemiz gereklidir. Arama motorlarının dikkat ettiği gibi Dmoz’da sitemizin özgün içeriğe sahip olmasına önem gösterir. (Özgün İçeriğin SEO’ya Etkisi)Düzenli özgün içerik girilen web sitelerinin Dmoz’a kabul edilme olasılıkları daha yüksektir.

Dmoz diğer dizinlere göre daha seçicidir ve bünyesindeki sitelerinin hepsinin özgün içeriğe sahip olmasını ister. Yeni açılan bir web sitesi için Dmoz’a başvurmayın. Bu sıkça karşılaştığımız bir hatadır. Yeni açılan web sitesini Dmoz editörleri sayesinde çabucak farkeder ve başvurunuzu onaylamaz. Bu sorunu yaşamamak için web sitenizin tam anlamıyla oturduktan sonra başvurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yazdığım aşamaları tamamladıktan sonra Dmoz’a sitemizi gönderebiliriz. Dmoz’a site göndermek için bu adresteki dokümanı okuyabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru formunu doldururken sitenizin kategorisini doğru seçmeniz ve başvurmanız büyük önem taşımaktadır. Eğer sitenizle alakasız bir kategoride başvuru yaparsanız DMOZ başvurunuzu onaylamayacaktır. Dmoz’a 1 kere başvuru yapın ve daha sonra sabırla bekleyin. Başvuru formunda Türkçe karakter, kısa ve öz kelimeler kullanmaya özen gösterin. Başvuru formunu doldururken dizindeki diğer siteleri inceleyip onların açıklamalarını örnek olarak yazmanız size önemli bir avantaj sağlamış olacaktır. Ayrıca Dmoz’a başvururken @siteadi.com uzantılı mail adresinden başvurmanızı tavsiye ederim. Bu sizin prestijinizi yükselteceği gibi başvuruda önemli bir unsurdur.

DMOZ’un avantajları nelerdir?

Sitenizin Dmoz bünyesinde bulunması arama motorlarında daha üst sıralarda olmasını ve sitenizin arama motorları tarafından değerli görülmesini sağlayacaktır. Bunların yanı sıra Dmoz SEO açısından önemli bir faktördür. Dmoz başvurusu kabul edilmesi zor olan bir dizindir. Başvururken çok basit hatalar yapabiliriz ve bu yüzden yardıma ihtiyaç duyabiliriz. DMOZ’la alakalı her türlü sorunuzu yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgün Makale Nasıl Anlaşılır

Bende her blog yazarı gibi takipçilerime her zaman özgün yazılar sunmak isterim. Ama bazen yazılarımızı zen...

Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

Merhaba kıymetli takipçilerim, bu içeriğimde benzersiz bir şekilde link inşaası oluşturabilmeniz için mutla...

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırması kullanı...

SEO Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

SEO Fiyatları Artık günümüzde SEO’ya duyulan ilginin artmas...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP