Paravan Blog Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SEO 17 Mayıs 2016 - 22:52 2246 KEZ OKUNDU 9 YORUM YAPILDI

Paravan Blog Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Paravan Blog

 

Paravan Blog Nedir?

Paravan site kısaca ana siteye fayda sağlamak için kurulun siteler veya bloglardır.

Paravan Blog Nasıl Oluşturulur?

Paravan blog oluşturmak için isterseniz ücretsiz kaliteli sitelerden oluşturabilir yada satın aldığınız ücretli domain ve hostingle çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yazımda size ikisini de anlatacağım ilk olarak ücretsiz paravan blog oluştururken izlemeniz gerek yolu anlatıyım.
Ücretsiz paravan bloglar domain otoritesine bağlı olarak ilk zamanlarda çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanabilen backlinklerle iyi beslendiği zaman çok güzel sonuçlara imza atabilen blog hizmetleriniz. Bunlardan bazılar  “Blogspot, Wordpres, Tumblr” gibi size subdomain veren sitelerdir yazımın sonunda bunların listesini sizlerle paylaşacağım.

Paravan Blog Sitelerini Nasıl Kullanmalıyız?

Paravan blog siteleri yararlı olduğu kadar dikkatsizce kullanıldığı zamanlarda sitenize fayda değil zarar sağlayabilecek potansiyele sahiptirler. Daha öncede bahsettiğim gibi özgün içeriğin SEO’ya etkisini buradan inceleyebilirsiniz. Paravan bloglarada ana siteniz gibi ilgi göstermeli ve SEO çalışması yapılmalıdır bu sayede rakiplerinizden bir adım öne geçmiş olursunuz. Şimdi sırayla izleyeceğiniz yolları yazalım;

 • SEO yapılacak siteye içeriğinizle paralel bir paravan blog oluşturun ve bu blogada kesinlikle özgün içerik girmeyi unutmayın. Giriceğiniz içerğin kelime sayısı en az 300 kelime en fazla 2000 kelime olarak girmelisiniz.
 • Paravan bloglarınızın sayısının çok olmasına gerek yok az olsun öz olsun daha çok işinize yarar. Ortalama 250 kelime 40 tane makale rahatlıkla size yetecektir. Paravan bloğunuzu oluşturduğunuz günden itibaren ilk bir hafta günde 2 makale girin ve makalelerinizin SEO uyumlu olmasına dikkat edin( SEO Uyumlu İçerik Nedir?) . 2×7 toplam 14 makale girdik şimdi geriye kalan 26 makalenizi her gün 1 tane olacak şekilde girmeye devam edin.
 • Paravan Bloğunuzu oluşturduktan ve 14 makaleyi girdikten sonra forum tanıtımları yapabilirsiniz. Günde 2-3 tane forumda özgün tanıtım yazısı şeklinde paravan bloğunuzu tanıtın bu tanıtım yazıları 150 kelime olması işinize yarayacaktır. Anchor text olarak link vermek yerine url olarak link vermek işinize yarayacaktır bu sayede otoriter backlink elde etmiş olacaksınız. Daha sonralardan hedef kelimenizden link verebilirsiniz. 1 Ay boyunca forum tanıtımı yapmaya devam edin ve aldığınız backlinkler %25-30 hedef kelime(örn: WordPress Teması %25-30 uzun kelime(örn: ABC WordPress Teması) geri kalanını da url olarak alın. Bu sayede paravan bloğunuz git gide güçlenecektir.
 • 40 makaleyi tükettikten sonra En az 500 Kelimelik bir makale yayınlayıp ana sitenize hedef kelimeniz üzerinden link verin. Sonrasın her makalenizden 1 anahtar kelime ya da 1 url link vermeniz ana sitenizi git gide güçlendirecektir.

Ücretli Domain ve Ücretli Hosting İle Paravan Blog Oluşturma

Sıfırdan bir site açtığınız için hemen link çıkışı yapmak ana sitenizi tehlikeye sokabilir. Link vermek için en az 3 ay düzenli olarak makale girişi yapmanız gerekmektedir. Yukarda yazdığım her şeyi ücretli bir domain’de uyguladığınız zaman etkisini daha çok gösterecek ve size daha çok fayda sağlayacaktır. Bunun nedeni ise ücretsiz paravan bloglar sizi bir yere kadar destekleyecektir. Eğer sıfırdan açtığınız siteye özgün içerikler girip kaliteli bir SEO çalışmasıyla desteklerseniz ücretsiz paravan bloglardan kat ve kat daha fazla yararını görürsünüz

Paravan Blog Siteleri

 • blogspot.com
 • wordpress.com
 • blog.com
 • soup.io
 • tumblr.com
 • blog.ca
 • blogcu.com
 • weebly.com
 • wix.com
 • blog.hr
 • webnode.com

 BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgün Makale Nasıl Anlaşılır

Bende her blog yazarı gibi takipçilerime her zaman özgün yazılar sunmak isterim. Ama bazen yazılarımızı zen...

Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

Merhaba kıymetli takipçilerim, bu içeriğimde benzersiz bir şekilde link inşaası oluşturabilmeniz için mutla...

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırması kullanı...

SEO Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

SEO Fiyatları Artık günümüzde SEO’ya duyulan ilginin artmas...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 9 )

 • Mehmet Mayıs 17, 2016 / 11:00 pm Cevapla

  Güzel makale eline sağlık,
  Güzel bir şeye benziyor ama uğraştırıcı 🙂 Yine de eline sağlık

 • Onurcan Birkal Mayıs 21, 2016 / 5:03 pm Cevapla

  Uğraşılmış güzel bir makale tebrikler

 • Kaan MAVİŞ Mayıs 21, 2016 / 6:49 pm Cevapla

  Pravan blog oluşturmak zahmetli ve uzun zaman isteyen sürekli ilgi bekleyen bi çalışma değil mi çalıştığım sitelerde daha kısa sürede müşteri memnuniyetini daha önemli sizce blogun kısa süreli avantajı olur mu ?

  • Alperen Mayıs 31, 2016 / 1:20 pm Cevapla

   paravan blog oluşturmak gerçekten dediğiniz gibi zahmet ve süre isteyen bir yöntem blog kısa sürede avantajdan çok dezavantaj sağlar

 • kaan Mayıs 28, 2016 / 7:16 pm Cevapla

  Paravan bloglar diğer seo bloglarında oldukça yüzeysel anlatım sergilerlerken bu konuda, siz paravan blog konusunda detaylı ve içten bir anlatım sergilemişsiniz teşekkürler.

 • Furkan Oymak Ağustos 1, 2016 / 3:38 am Cevapla

  Bilmeyenler için çok faydalı hocam. Teşekkür ederim.

 • enes Ocak 11, 2017 / 6:14 pm Cevapla

  Paravan bloglarınız için Türkçe servisolan xxx ‘u da kullanabilirsiniz.
  Hızlı ve kolay kayıt sonrası sınırsız blog oluşturabilirsiniz.
  Güçlü wordpress altyapısı sunuyor.

 • Ekrem Ağustos 23, 2017 / 5:31 pm Cevapla

  Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde (http://alperenpektas.com/seo/paravan-blog-nedir-nasil-olusturulur/  buradan) Forum tanıtımı hizmetlerimizle ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait bir link (http://www.sadeceon.com/Categories/online-pazarlama/forum-tanitimi) paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle?

  Teşekkürler
  Ekrem Yüksel
  Marketing Specialist
  http://www.sadeceon.com
  marketing@sadeceon.com

 • Yusuf YILDIRIM Eylül 8, 2017 / 12:12 am Cevapla

  blog tanıtımı ile ilgili sayfanızda backlink çalışması yapmak istiyoruz. Detaylar için lütfen iletişime geçin. İletişim için – marketing@sadeceon.com

BU YAZIYA YORUM YAP