Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

SEO 19 Haziran 2016 - 1:09 641 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Son Yıllarda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü

Merhaba kıymetli takipçilerim, bu içeriğimde benzersiz bir şekilde link inşaası oluşturabilmeniz için mutlaka bilmeniz gereken 10 unsurdan ayrıntılı şekilde bahsettim.

Beyaz şapka taktikleri yıllar içerisinde değişmesine karşın link oluşturma SEO çalışmalarının en önemli unsurlarından bir tanesi olmaya devam etmiştir. Bu yazıda link oluşturmanın gelişimi değerlendirilmiştir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dinamik bir dijital pazarlama disiplinidir ve SEO taktiklerinden birkaçı tıpkı link oluşturma bunun gibi gelişim sergilemiştir. Bir zamanlar uygulanan link piramitleri, içerik çoğaltma, otomatik yazı paylaşımı ve buna benzer başka çalışmalar önemli ölçüde değişim sergilemiştir ve son yıl arasında link oluşturma daha düzenli ve nitelik odaklı olmuştur.

Bu gelişimlerin büyük bir kısmı direkt arama motorlarıyla ilgilidir. Google, Penguin algoritma güncellemesiyle net ortamını kalitesiz linklerden mühim ölçüde temizlemiştir.

satın alanların daha farkında olan insanlar olması, kötü yerleştirilen linkler konusunda şuurlu olması ve site yöneticilerinin kullanıcı deneyimini iyileştirme çabaları yardımıyla bundan sonra link oluşturmanın saygı duyulan, kıymetli ve geçerli olduğu bir dünyada yaşamaktayız.

Aşağıda yer sektör 10 sene arasında değişim belli eden link oluşturmanın 10 yönüne göz atarak burada söylenenleri pekiştirebilirsiniz.

1. Acımasız Cezalar

Link şemaları her zaman fena olmuştur, buna karşın her zaman ceza yaptırımı olmamıştır. Geçtiğimiz zamanlarda Google ciddi bir adım atarak “spam” içeren backlink profiline sahip siteleri cezalandırma yoluna gitmiştir.

eğer link şemaları çalışmalarıyla ilişkili bir siteye sahipseniz, Google vasıtası ile sizi arama motoru sonuç sayfasında geri plana iten manüel bir ceza uygulamasını yaşamış olabilirsiniz.

Kurtarma çalışmaları her zaman olası olabilmektedir lakin bu tür şemalarda kurtarma süresi uzun yıllar sürebilmektedir.

2. Berbat Linkler bundan böyle işe Yaramıyor

10 sene önce link sadece bir link olarak biliniyordu. Bağlamsal olmayan linkler alabiliyordunuz.

Forum yazılarından, spam olarak gözüken blog yorumlarından, makale dizinlerinde yer alan makalelerden veya ücretsiz topluluk bloglarından bunu yapabiliyordunuz.

Bugün ise bu tür taktiklere artık müsemma gösterilmiyor. Site editörleri bundan böyle spam olarak bilinen linklerden irak durmazsa Google’ın onlara ceza vereceğini biliyorlar. Google, bir linkin bu tür bir link olduğunu tetkik ettiğini düşündüğü anda onun değerini nötr bir duruma getiririr ve size herhangi bir otorite ederi kazandırmasına engel olur. şayet Google, kötü(spam) linkin izlerini yakalarsa sizi manüel şekilde cezalandırabilir ya da algoritma cezasıyla kafa başa bırakabilir.

3. aynı Kaynaktan Gelen Linklerin azalan getirisi

değişik sektör adlarından gelen linkler her zaman aynı sektör adından gelen linklerden daha kıymetli olmuştur. nedeni ise linkler her zaman güvenilirlik için üçüncü parti bir gösterge görevi görülmektedir.

tıpkı saha adından alınan linkler benzer yüzden ötürü otorite açısından gereksiz kefil şekilde görülür.

fakat, bu düşen tesir son 10 yıl içerisinde ciddi yükseliş sergilemiştir. Bugün, tıpkı alan adından alınan linkler muhtemelen tıpkı değere sahiptir ama muhtemelen bundan sonra hiç bulunmadığı kadar değersizdir.

4. Site Dışı Link Oluşturma Taktiklerinde Ziyaretçi Yazarlığın Standart hale Gelmesi

Ziyaretçi yazarlık, bir ova yazma ve bu yazıyı harici bir platformda yayınlamak anlamına gelmektedir. Bu taktik bundan böyle link oluşturma için “altın kural” biçimine gelmiştir. nedeniyse yeni kitlelere ulaşmak için kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmak, yalnızca SEO değerinden daha çok anlama sahiptir. Bu yazıların ceza riski neredeyse hiç yok gibidir. bununla beraber ortaya konan çabaların belirli kazanımlar sağlaması da şaşırtıcı olmamalıdır.

Ziyaretçi yazarlık her zaman iyi bir strateji olmuştur ancak şu anda site dışı taktikler göz önünde bulundurulduğunda en fazla strateji şekilde anlatım edilebilecek durumdadır.

Kaliteli içerikleri kendi sitenizde yayınlamanız link almak için ciddi ve hatta maksimum taktiklerden birisi şekilde ön plana çıkmaktadır. Site dışı taktikler açısından ise belirli koşulların göz önünde bulundurulması gerekir. ters halde kaliteli içerikleri başka sitelerde yayınlamak geçerli bir link oluşturma taktiği şekilde görülmemelidir.

5. içerik Standartlarının Yükselmesi

hepimizin ziyaretçi olarak bir yerlere katkı sağlaması mümkün olabilmekte. Ziyaretçi yazarlığın popüler bir hale dönüşmesi çevrimiçi topluluklarda değişik etkilere neden olmuştur. Rekabetin yükselmesi ve link oluşturma değerinin anlaşılması sebebi ile önemli yayıncılar dışarıdan gelen katkılara yönelik içerik standartlarını ciddi düzeyde yükseltmişlerdir.

artık ziyaretçi yazarlık fırsatları eskisi kadar pratik bulunamamaktadır. Editörlerle ve ya site yöneticileriyle yakın birliktelikler ve iletişim kurmak ihtiyaç biçimine dönüştü. bundan sonra bu tür yayınlar için yüksek kaliteye sahip içerikler üretmek çok fazla daha zorlayıcı bir durum almıştır.

6. Basın Bülteni Linklerinin Değersizleşmesi

Basın bültenleri bir devre link oluşturma konusunda popüler taktiklerden birisidir. Haber kaynakları yüksek otoritelere sahipti ve haber değeri taşıyan başlıklara sahip olmazın zorunda, mühim basın bültenleri dağıtım sahalarına yazdığınız bir basın bültenini kaydederek link alabilme şansına sahiptiniz. fakat bu taktiğin çok fazla popüler olması neticesinde Google basın bültenlerinin otorite gücünü düşürerek bu linkleri değersizleştirmiştir.

7. Anahtar kelime Dolu çapa Metinlerinin sorun haline Gelmesi

Bundan 10 yıl öncelikle anahtar kelimelere sahip çapa metinleri kullanmak dahili linklere dikkat çekici bir sıralama gücü kazandırmanın enfazla yolu durumundaydı. bu günlerde ise Google’ın nitelik değerlendirmeleri epey bir geliştiği için manipülasyon amacıyla naturel olmayan çapa metni kullanımını ayrım edebilmekte ve bunları spam gibi link göstergesi olarak tanımlamaktadır. çapa metinleri ceza almamak için artık natürel olmalıdır.

8. Link Kazanmanın Geçerli Taktik Olması

Link oluşturma kavramı harici sitelere manüel olarak link yerleştirme işlemine verilen isimdir. fakat naturel linkler elde edebilmenin çok aşırı daha iyi bir yolu bulunmaktadır. Oluşturmuş olduğumuz fantastik içeriklerle link çeken bir mıknatıs sahibi olabilirsiniz.

Yıllar önce bu etkili bir link oluşturma taktiği değildi nedeni ise Google bile spam benzeri linkler meselesi için kılavuza sahip olmuştur. Bu kılavuzlar zorunlu değildi. Bu sayede spam bu gibi manipülasyon taktikleriyle arama görünürlüğünü yükseltmek yoğun şekilde popülerdi. En önemlisi bu taktikler işe fayda taktiklerdi.

günümüzde ise Google spam bu gibi manipülasyona kaçan link oluşturma yöntemlerini boşa çıkaracak adımlar atarak link kazanımını tekrar geçerli taktik biçimine dönüştürmüştür.

9. Link Kazanımının Zorlaşması

Bu gelişmeler ışığında her ne kadar link oluşturma pratik bir hal (yüksek kaliteye sahip içerik oluştur, yayınla ve dağıt) almış olsa dahi iyi linkler oluşturmak aslında daha da zorlaşmıştır. eğer link kazanma yolunu takip edecekseniz doğal linkler elde etmek oluşturduğunuz içeriğin hazır bir kitleye sunulmasını ve otorite sahibi olunmasını gerektirir. Bu durum başlangıç aşamasında olan ya da küçük olan işletmelerin işini zorlaştırmaktadır. var otoriteden destek alınması, bunun ziyaretçi yazarlıkla yapılması ve söz konusu marka için geçerli bir kitle oluşturulması takip edilmesi gereken yol şekilde ön plana çıkmaktadır.

10. Her şey Sıralama Anlamına Gelmemesi

Evet, link oluşturmanın esas amacı arama motorlarında daha yüksek sıralamaya sahip olmak için daha fazla otorite sahibi olmak olabilmektedir. lakin sıralamanın dışında çok aşırı daha iyi faydaları olabilmektedir. Marka bilinirliği, yazar itibarı ve yönlendirilmiş trafik fayda sağlayabileceğiniz birkaç değişik yoldur.

Bugün, link oluşturma müşterilere daha iyi içerik ve genel anlamda daha iyi deneyim sunmaktır. eğer özgün, kolay, değerli içerikler sunmayı başarabiliyorsanız, yayınladığınız her ziyaretçi yazısı ya da dahili site parçası daha fazla görünürlük ve ayrıca link kazanacaktır.

Her ne kadar daha aşırı farklı teknik yönler olsa dahi link oluşturmanın standartları yüksek olacaktır. Link oluşturma artık daha karmaşık lakin tıpkı zamanda çok aşırı daha ödüllendirici bir niteliğe sahiptir.

 BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgün Makale Nasıl Anlaşılır

Bende her blog yazarı gibi takipçilerime her zaman özgün yazılar sunmak isterim. Ama bazen yazılarımızı zen...

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırması kullanı...

SEO Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

SEO Fiyatları Artık günümüzde SEO’ya duyulan ilginin artmas...

Dmoz Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Bu yazımda sizlere dünyanın en büyük dizini olan DMOZ'u tanıtıcağım ve DMOZ'un ne olduğunu, ne işe yaradığı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP