Windows 10’a Güncelleme Geliyor

YAZILIM 03 Temmuz 2016 - 19:12 442 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Windows 10’a Güncelleme Geliyor

Windows on tabanlı bütün cihazların bedava Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos’ta kullanıma sunulmaktadır. Windows’un şimdiye kadarki en hızlı büyüyen sürümü olan Windows 10, dünya çapında 350 milyon cihaz yönünden kullanılıyor. Windows on Yıldönümü Güncellemesi, çığır açan yeni özelliklerle geliyor: Bunlar içinde Windows ınk ve Cortana’nın esas özelliklerden birisi durumuna gelmesi, Microsoft Edge’in daha hızlı, daha erişilebilir ve kuvvet etkinliği artırılmış bir tarayıcı deneyimi sunması, insanlar ve işletmeler için çağdaş güvenlik özellikleri, yeni oyun deneyimleri ve modern derslik uygulamaları yer alıyor.

Microsoft, işletmeleri günümüzün modern tehditlerinden korumak için kurumsal müşterilerine sunacağı iki yeni güvenlik özelliğini de açıkladı: Windows Defender Advanced Threat Protection ve önceden kurumsal veri koruma olarak bilinen Windows ınformation Protection.

Windows ve Cihazlar umumi Müdür Yardımcısı Terry Myerson, işletim sisteminin yıldönümü için: “Windows 10’u tanıttığımızda vizyonumuz sadece en fazla ve en güvenli işletim sistemini hizmete sunmak değil, aynı sürede giderek iyileşen bir işletim sistemi deneyimi yaşatmaktı. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi bu vizyonumuz için mükemmel bir misal oldu. Bu sürümün üstüne de inşa edeceklerimiz için heyecanlıyız.” dedi.

Tüketiciler için güvenlik, üretkenlik ve eğlence dolu özellikler içeren Windows on Yıldönümü güncellemesi üretkenliği kolaylaştıran, çevrimiçi güvenlik verici ve eğlenceye yer veren pek çok yenilikle dolu:

* En güvenli Windows için en güvenilir özellikler: Yıldönümü Güncellemesi bütün Windows 10 müşterilerine Windows Hello ve Windows Defender’da yenilikler sunuyor.

* Windows Hello ile birlikte iHeartRadio ve DropBox gibi servislere şifresiz ulaşabilir bir hale geliniyor. Biyometrik kimlik doğrulamasını destekleyen sitelere, biyometrik doğrulamayı mahalli şekilde kullanan ilk ve tek tarayıcı Microsoft Edge üstünden bağlanmak da mümkün olacak.

* Otomatik olarak PC’yi hızlıca tarayan ve taramalarda çıkan tehditleri bildirim veya özet olarak yollayan Windows Defender, fena amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özelliklerden biri.

* Windows 10’da var olan güvenlik özelliklerine eklenmiş olan, kurumsal müşteriler için geliştirilen iki güvenlik avantajı da bulunuyor: Windows Defender gelişmiş Tehdit Koruması, tehlikeli saldırıları algılama, sorgulama ve yanıtlama ve aralarında Microsoft’un uzman güvenlik araştırmacılarının da olduğu dünyanın en kapsamlı algılayıcı ve modern tehdit koruması sunuyor. Windows Bilgi Güvenliği ise (önceden Kurumsal Veri Koruma şekilde biliniyordu) bireysel ve kurumsal verileri nerede olurlarsa olsun ayırarak iş yerlerini veri sızıntılarından koruyan yeni bir özellik.

* Windows ınk: Windows’u bir kalem ucuna sığdıran bu yepyeni deneyimle kullanıcılar bir deftere yazar bu gibi cihazları üzerine yazabiliyor. Office, Microsoft Edge ve Haritalar benzeri uygulamalarla çalışarak, ınk’in gücü her yere taşınıyor.

* Cortana’daki geliştirmeler: Dünya’nın en üretken kişisel dijital asistanı Cortana, şimdi kilit ekranın üzerinden erişilebilirliği, kaydettiği ve çağırdığı bilgilere dair daha gelişmiş hatırlatıcı niteliği yetenekleri ve tüm cihazlar üstünden çalışmasıyla daha da başarılı.

* Microsoft Edge ile artan güç etkinliği, uzantılar ve erişilebilirlik: Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile güç etkinliği becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle hafızada daha az yer harcıyor, hatta Flash reklamları bunun gibi çevresel içerikleri ve arkaplandaki başka haraketlilikleri azaltıyor. Pinterest’in “Pinle” ve ya “Amazon Assistant” tuşlarına benzer Microsoft Edge uzantıları da çok fazla yakında Windows Mağazası’ndan bulunabilecek. Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi bundan sonra HTML5, CDD3 ve ARıA gibi çağdaş internet standartlarını destekliyor. Bu güncellemeyle gelen destekçi teknolojiyle sayfa yapısı ve içerik daha da net gösteriliyor. Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel bağlamda ilavelerle iyileştirirken metindeki renk zıtlığını korunuyor. Bu arada klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi daha iyi bir noktaya taşıyor.

* Daha da iyi bir oyun deneyimi: Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular oyunu bir defa satın alıp, Windows on PC ve ya Xbox One’larında tıpkı gelişmeler, kaydedilmiş tıpkı oyun ve paylaştıkları başarılarla oynayabiliyor. Microsoft Studios’un yayınladığı her yeni başlık Xbox Her Yerde Oyna’yı desteklerken Windows on ve Xbox One için Windows Store’da erişilebilir olacak. Cortana da Xbox One’da oyunculara sevebilecekleri yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarının ne yaptığını göstermek, küme açmak ve ortak projeler başarmak üzere hazır bulunacak. Kinect kullananlar Xbox One’da “Hey Cortana, Xbox On” diyerek Xbox One’larını kullanıma açabilecekler. Yıldönümü sürümüyle birlikte satın alanların azami ilgi ettiği lisan seçimi dalında da destek geliyor. Böylece bölgesel dillerden müstakil şekilde oyuncular Xbox One’ın desteklediği diller arasından dilediklerini bölge ve arkaplan müziğinden bağımsız şekilde seçebilecek.

Windows on Yıldönümü Güncellemesi’ni alabilmek için evvela işletim sisteminin Windows 10’a yükseltilmesi gerekiyor. ücretsiz yükseltme için son gün 29 Temmuz 2016.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Allo Karşınızda

Yeni anlık mesajlaşma uygulaması olan Allo,

WhatsApp’a Sesli Mesaj ve Geri Arama özelliği geliyor!

Geçtiğimiz nisan ayında WhatsApp’a “Sesli Mesaj” ve ”arka Arama” özelliklerinin g...

iPad Pro’da iOS 9.3.2 Güncellemesi

Yeni iOs güncellemesi bu sabah yayınlandı. Ancak görünüşe göre iOS 9.3.2, iPod Pro için bir tehtid unsuru. ...

Windows 10 Mobile’a parmak izi desteği geliyor

Microsoft, Windows 10 Mobile işletim sistemine parmak izi tarayıcısı desteğini önümüzdeki yaz mevsiminin iç...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP